Suuçtu Şelalesi Bilecik | 30m’den Dökülen Şelale

Suuçtu Şelalesi, Bilecik’in gezilecek en güzide yerlerinden biridir. Saklı kalmış, harika bir doğal güzelliktir. İlkbaha ve sonbahar zamanlarında gitmeniz tavsiye edilir. Zira yazın dere kuruyabiliyor. Kışın ise çetin şartlar oluşabiliyor.

Suuçtu Şelalesi Bilecik görselleriPin
Suuçtu Şelalesi Bilecik görselleri

Suuçtu Şelalesi Bilecik

875m rakımında bulunan şelalede su 30m yükseklikten dökülüyor. Dökülen sular ufak bir havuz oluşturuyor. Ve sonuç olarak yukarıda resimlerini de gördüğünüz harika manzara oluşuyor. Bu oluşan doğal havuzu da gelen ziyaretçiler yüzmek için kullanıyorlar. Ama suyun çok soğuk olduğunu hatırlatalım.

Suuçtu Şelalesi bir vadinin dibinde yer almakta. Bu sepeyle şelaleye yaklaştıkça yolun durumu çetinleşmekte. Ancak, Bilecik gezilecek yerler arasında güzide bir yere sahip olan, bu doğal güzelliği görebilmek için gitmeye değer bir yer olduğunu düşünüyoruz.

Vadiye indiğinizde etrafınızı ağaçlar sarıyor. Yeşilin her tonu içinde, suyun berrak görüntüsüyle, şelalenin huzur verici sesi eşliğinde kafa dinlemek isteyenler için, Bilecik’te kamp yapmak isteyenler için gayet uygun bir yer.

Suuçtu Şelalesi Bilecik Kaynağı

Şelalenin kaynağını yağmur, kar sularından beslenen yeraltı su kaynakları oluşturmaktadır. Yer altından çıkan su, yaklaşık 500m boyunca dar bir yol izleyerek akıyor. Yaklaşık 30m yükseklikten vadiye düşüyor. Sonuç olarak eşsiz manzara oluşuyor.

Suuçtu Şelalesi Bilecik İmkanları

1 çesme ve 2 masa haricinde bir şey bulunmuyor. Yiyecek, içecek ihtiyaçlarınızı şelaleye gitmeden önce temin etmenizi tavsiye ederiz.

suuçtu şelalesi bilecik manzarasıPin
Suuçtu Şelalesi Bilecik Manzaraları

Suuçtu Şelalesi Bilecik Kamp

Çok bilinmedik yerlerden olan Suuçtu Şelalesi; sakinliği, doğallığı, berrak soğuk suyu eşliğinde kamp yapmaya çok uygun. Ancak; orman birçok vahşi hayvana ev sahipliği yaptığı için, kamp yapmadan önce jandarmaya haber vermeniz gerekiyor. Her ne kadar kampınız sırasında oraya gelmeseler de, tedbir maksatlı olarak; sizin orada olacağınızı bilmeleri gerekiyor.

Suuçtu Şelalesi Nerede?

Bilecik’in Yenipazar ilçesinin Yukarıçaylı köyüne 2km mesafededir. Hem Bilecik, hem Bolu hem Eskişehir için oldukça yakın bir noktadadır.

Google Maps‘da konumunu görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Suuçtu Şelalesine Nasıl Gidilir?

Bilecik ile Suuçtu Şelalesi arası 86km dir. Bilecik, Gülümbe, Vezirhan, Gölpazarı, Yenipazar, Aşağıçaylı güzergahını izlemenizi tavsiye ederiz. Aşağıçaylı köyünü geçtikten yaklaşık 1,5-2km sonra şelaleye doğru yol sapağı gelmekte.

Eskişehir ile Suuçtu Şelalesi arası 62km dir. Eskişehir, Sarıcakaya güzergahını takip etmeniz gerekmekte. Sarıcakaya’yı geçtikten 18km sonra şelaleye ulaşıyorsunuz.

Suuçtu Şelalesi Bilecik, Yol Durumu

Şelaleye yaklaşıldığında taşlı, bozuk bir yol sizi karşılıyor. Arabayla gidebildiğiniz son noktada; yaklaşık 10 aracın sığabileceği bir açık alanda mevcut. Rağbetin düşük olduğu günlerde aracınızı park edebilirsiniz.

Şelaleye ulaşmak için dik yamaçlardan da geçmek gerekiyor. Bu noktalarda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Ancak; bunca zorluğun yaklaşık 100m patikanın ardından şelaleye vardıktan sonra harika bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Ve bütün uğraşlarınıza değiyor.

Bilecik Kınık Şelalesi” başlıklı yazımızı okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Su Uçtu Şelalesi Nerede?

Bilecik ili, Yenipazar ilçesi, Aşağıçaylı köyündedir. Bilecik sınırları içerisinde bulunmakla beraber; Eskişehir ve Bolu il sınırlarına oldukça yakın bir mesafededir.

Suuçtu Şelalesi ziyarete açık mı?

Evet. Ziyarete açıktır. Ancak sıcak yaz mevziminde (özellikle Temmuz, Ağustos aylarında) şelale kuruyor. Bu nedenle ilkbahar ve sonbaharda zitaret etmeniz tavsiye edilir.

Suuçtu Şelalesi nereye yakın?

Bilecik il sınırları içinde yer almaktadır. Bilecik, Merkeze 86km, Eskişehir’e 62km mesafede yer almaktadır. Ayrıca Bolu il sınırına da oldukça yakındır.

Suuçtu Selalesine nasıl gidilir?

Eskişehir tarafından gelecekler Sarıcakaya üzerinden; Bilecik ve Bolu üzerinden gelecekler Aşağıçaylı köyü üzerinden Suuçtu Şelalesi Bilecik’e ulaşabilirler.

Suuçtu Şelalesi hangi ilçeye bağlı?

Bilecik ilinin Yenipazar ilçesine bağlı olan; aşağıçaylı köyüne bağlıdır.

Suuçtu Şelalesine ne zaman gidilir?

Kış mevsiminde çetin şartlar oluşuyor. Yaz mevziminde; özellikle temmuz ve ağustos aylarında şelale kurumuş oluyor. Dolayısıyla gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar mevzimleri olmuş oluyor.

Suuçtu Şelalesi ne yapılır?

Yeşilin ve şarıl şarıl akan buz gibi, berrak suyun eşliğinde vakit geçirebilirsiniz. Piknik yapabilirsiniz. Eğer dayanırım derseniz, suyun içine girebilirsiniz. Zira suyu oldukça soğuktur. Kamp yapabilirsiniz. Yürüyüş yapabilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi giriş yasak mı?

Hayır. Halkın kullanımına açık bir alandır. Yalnız giderken yanınızda çöp torbası ile gitmenizi; bu efsane güzelliğin korunmasına yarımcı olmanızı rica ederiz.

Suuçtu Şelalesi kaç metre?

Şelalenin yüksekliği 30m’dir.

Suuçtu Şelalesi nasıl oluştu?

Yağmur ve kar yağışlarıyla beslenen, yer altı su kaynakları sayesinde oluşmaktadır. Bu nedenle sıcak yaz aylarında şelale kuruyabilmektedir.

Oyla post
Photo of author

Mahir Önem Dost

1994'de Dünya'ya gözlerimi açtığım söylenir. Manisa, Akhisar doğumluyum. "Gözlerimin dokunduğu her mekan memleketim." sözünü seven, benimseyen birisi olarak; memletlerimden birini, Bilecik'i anlatıyorum.

Yorum yapın