Bilecik Kınık Şelalesi- 1111 DEKAR- Tabiat Parkı

Bilecik Kınık Şelalesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yakın bir zamanda tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Bilecik’te gezilecek yerler arasında güzide bir konumdadır. Bilecik’e yalnızca 25km mesafededir.

Bu değerlendirme kapmasında 1111 dekar büyüklüğünde bir alan Kınık Şelalesi Tabiat Parkı olarak ilan edilince; dikkatleri üstüne toplamıştır. Ziyaret edilecek Bilecik şelaleleri listesine girmeye hak kazanmıştır.

bilecik kınık şelalesiPin
Bilecik Şelale (Kınık Şelalesi Kuş Bakışı Fotoğrafı)

Bilecik Merkez gezilecek yerler arasında yer alan Kınık Şelalesinin bulunduğu rakım 360m olmakla birlikte incir ve çınar ağaçlarının olduğu mükemmel bir manzaraya sahiptir. Yukarıdaki resimde dron ile çekilen resim bulunmaktadır.

Bilecik Tabiat Parkı (Kınık Şelalesi Bilecik)Pin
Bilecik Tabiat Parkı (Kınık Şelalesi Bilecik)

Şelalenin yüksekliği 10m civarındadır. Özellikle mart ve nisan aylarında suyun debisi oldukça artmaktadır. Cıvıldayan kuşların ve akan suyun sesiyle, zengin bitki örtüsünün oluşturduğu huzur duygusuyla, kafa dinlemek için gayet uygun bir ortam.

Osmanlı Devleti’nin manevi kurucularından, Osmanlı’nın ilk kadısı, ilk imam-hatibi olan, Şeyh Edebali’nin öğrencisi ve damadı, Osman Gazinin silah arkadaşı ve bacanağı, Orhan Gazinin danışmanı olan Dursun Fakih kimdir?Dursun Fakıh Türbesibaşlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilecik Kınık Şelalesi Kamp Alanı

Bilecik Kınık Şelalesi çadır ve karavan kampına uygun bir ortam sağlamaktadır. Bilecik kamp alanları arasında kendine yer bulur. Lakin hafta sonu şelalenin ziyaretçisi çok oluyor. Alanda çok fazla geniş olmadığı için, hafta içini tercih etmeniz önerilir.

Kınık Şelalesi Kamp alanında tuvalet, duş gibi imkanlar; market, restorant gibi dükkanlar bulunmuyor.

Tuvalet, duş imkanıYok
Market, restorantYok
Telefon çekiyor mu?Kısmen

Bilecik Kınık Şelalesi Yol Tarifi

Öncelikle önemli bir noktaya değinmemiz gerekiyor. Bilecik Kınık köyü yol tarifini yapmam gerekiyor. Çünkü Bilecik’te iki adet Kınık köyü var. Bir tanesi çömlekleriyle ünlü olan; Pazaryeri ilçesinin yanındaki Kınık köyüdür. Diğeri Yenişehir tarafında olan şelalesi ile ünlü olan Kınık köyüdür.

Bilecik – Yenişehir istikameti üzerinde sola verilen “Yarhisar” yoluna dönülür. Yarhisar’a doğru devam ederken sağa Kınık sapağı gelir. O yolu takip ettiğinizde Bilecik, Kınık köyüne ulaşırsınız.

Bilecik Kınık köyü konumunu Google Maps‘da görmek için bağlantıya tıklayınız.

Bilecik’te piknik yapılacak yerler arasında mıdır?

Evet. Tabii ki de piknik yapabilirsiniz.

Bilecik Kınık Şelalesine nasıl gidilir?

Bilecik’te 2 tane Kınık köyü vardır. Kınık şelalesinin bulunduğu Kınık köyü; Yenişehir’in yakınında olan köydür. Buna dikkat ettiğiniz takdirde sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Oyla post
Photo of author

Mahir Önem Dost

1994'de Dünya'ya gözlerimi açtığım söylenir. Manisa, Akhisar doğumluyum. "Gözlerimin dokunduğu her mekan memleketim." sözünü seven, benimseyen birisi olarak; memletlerimden birini, Bilecik'i anlatıyorum.

Yorum yapın