Bilecik Beji Mermer – MERAK EDİLENLER

Bilecik Beji Mermer’i; Bilecik’in önemli değerlerindendir. Bilecik, Türkiye’nin katileli mermer ürettiği yerlerdendir.

Bu bölgeden çıkartılan mermerler genellikle bej tonlarında ve damarlı bir yapıya sahiptir. Bunun yanında koyu kahve tonlarında, kırmızımsı, pembemsi mermerler de çıkarılmaktadır.

Mermer yüzeyine gelişi güzel ve doğal olarak dağılmış olan bu damarlara spider denilmektedir. Mermere çok hoş ve modern bir görünüm kazandırmaktadır.

Bilecik beji; basamaklarda, duvar kaplamalarında, yer döşemelerinde, mutfak, lavobo, banyolarda kullanılmaktadır.

Bilecik mermer fabrikaları bu ürünlerini yurt dışına projelerde kullanılmak üzere ihraç etmektedirler. Büyük otellerde, avmlerde görsel açıdan çok ciddi rol oynamaktadır. (Kullanıldığı projelerin resimlerinden temin edebilirsem, paylaşacağım.)

Bilecik Beji Mermer Çeşitleri 😃

Bilecik Beji MermerPin
Bilecik Beji Mermer

Söğüt beji, Bilecik Söğüt açık beji, Bilecik açık beji, Bilecik pembemsi mermer, Bilecik kırmızılı bej, Bilecik sahra beji şeklinde çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlendirme fiziksel ve mekanik özelliklerine göre değil, daha çok renge ve bölgeye göre yapılmaktadır.

Bilecik Mermeri Özellikleri 🥰

Aşağıdaki değerler genel karakteristik özelliklerini belirtir. Mermer doğal bir ürün olduğu için özellikleri değişebilmektedir.

Fiziksel ve Mekaniksel ÖzellikleriDeğerleri
Sertlik (Mohs)3
Birim Hacim Ağırlığı (gr/cm3)2,73
Özgül Ağırlığı (gr/cm3)2,75
Atmosfer Basıncında Su Emme (ağırlıkça / %)0,1
Basınç Direnci (Kgf/cm2) (kPa)701

Örnek olabilmesi adına; Gününüzde inşaa edilen 5-6 katlı binalarda 30-35 MPa basınç dayanımına dahip betonlar kullanılmaktadır. Bu mermerin basınç dayanım değeri ise 0,7MPa olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilecik Bej Mermer Fabrikaları 🙂

Bilecik beji mermer fiyatlarını öğrenmek için Bilecik mermer fabrikaları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. İlgili bağlantıya tıklarsanız Bilecik’teki mermer firmalarını listelediğimiz yazımıza gidebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Mahir Önem Dost

1994'de Dünya'ya gözlerimi açtığım söylenir. Manisa, Akhisar doğumluyum. "Gözlerimin dokunduğu her mekan memleketim." sözünü seven, benimseyen birisi olarak; memletlerimden birini, Bilecik'i anlatıyorum.

Yorum yapın